semestr II zjazd III




Ćwiczenie 10
Wstawianie hiperłącza.
Często istnieje potrzeba zmiany kolejności wyświetlania slajdów. Chcemy, by wyświetlał się ten slajd, do którego odnosi się hiperłącze na bieżącym slajdzie. Zilustruje to lepiej kolejne ćwiczenie.

1.      Utwórz cztery następujące slajdy:
Pierwszy slajd to lista wypunktowana. (Przy jej tworzeniu niczego nie podkreślaj.) 

Naszym celem jest by po kliknięciu słowa "koło" wyświetlił się slajd zawierający rysunek koła, po kliknięciu słowa "kwadrat", slajd zawierający rysunek kwadratu i wreszcie po kliknięciu słowa "trójkąt" slajd zawierający rysunek trójkąta. Ponadto musimy mieć możliwość powrotu z każdego slajdu z rysunkiem do slajdu z listą.














2. Kolejne slajdy, tak jak poniżej:











3. Oprócz wymienionych figur, na każdym slajdzie umieść przycisk akcji Powrót. Znajdziesz go, w Autokształtach na pasku narzędzi Rysowanie.
Kliknij i zaznacz wstawiony przycisk, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy. Z menu podręcznego wybierz hiperłącze. Ustaw, by po kliknięciu myszą przycisku, wyświetlał się pierwszy slajd (z listą wypunktowaną). Analogicznie postąp z przyciskami powrotu w slajdach z kwadratem i trójkątem. Możesz ustawić aby akcja przy kliknięciu była z dźwiękiem (Odtwórz dźwięk)


4. Na pierwszym slajdzie podświetl wyraz Koło. Naciśnij prawy przycisk myszy. Wybierz polecenie Hiperłącze. W oknie Wstawianie hiperłącza ustaw jak na następnym rysunku:








  • Połącz z:  Miejsce w tym dokumencie.
  • Wybierz miejsce w tym dokumencie: Slajd 2 (na podglądzie slajdu możesz sprawdzić, czy wyświetla on koło)
  • W pole Tekst do wyświetlenia wpisz: Koło.
  • Jeśli chcesz, by po najechaniu kursorem na słowo „koło” pojawiał się opis: „zbiór punktów, których odległość od punktu S- środka koła jest mniejsza lub równa promieniowi), kliknij Etykietka ekranowa i wpisz powyższy tekst etykietki ekranowej.
5.      Analogicznie utwórz hiperłącza dla kwadratu i trójkąta.
6.      Wyświetl Pokaz slajdów, aby sprawdzić, czy utworzone hiperłącza działają prawidłowo.

Ćwiczenie 11
Korzystanie z szablonów.

  1. Utwórz nową prezentację w programie PowerPoint. Wykorzystaj w tym celu jeden z gotowych szablonów oferowanych przez program. W tym celu wybierz: Plik- Nowy
  2. Przejdź do zakładki Z szablonów projektu… Zawiera ona zestaw gotowych do wykorzystania szablonów.
  3. Wybierz jedną z propozycji, która Ci się najbardziej podoba. Kliknij na nią.
  4. Kliknij teraz Format –Układ slajdu
  5. Wybierz najpierw rodzaj pierwszego slajdu. Ponieważ każda prezentacja powinna się rozpoczynać stroną tytułową, wskaż obrazek reprezentujący slajd tytułowy.
  6. PowerPoint wczyta wzór szablonu i dopasuje go do rodzaju slajdu.
  7. Etapy tworzenia kolejnych slajdów są identyczne jak dla prezentacji tworzonych bez wykorzystania szablonów.
 


Ćwiczenie 12
Wykorzystanie gotowych szablonów prezentacji do własnych celów.

Program PowerPoint zawiera szablony gotowych prezentacji z motywem graficznym, które łatwo można dostosować do własnych celów. 

  • Wybierz z menu PlikNowy Następnie kliknij Szablony ogólne… Przejdź do zakładki Prezentacje.  Obejrzyj dostępne prezentacje. Wybierz tą, która Ci się najbardziej podoba. Wciśnij OK.Program utworzy prezentację na wzór wybranego podkładu.
  • Aby dostosować daną prezentację, wystarczy zmienić zawartość jej pól tekstowych i innych elementów składowych. Możesz także usunąć zbędne slajdy (prawym przyciskiem myszy – Usuń slajd), lub dodać nowe.(Wstaw – Nowy slajd…


Ćwiczenie 13
Zapisywanie prezentacji w postaci pokazu programu PowerPoint.

Gotową już prezentację możesz zapisać w różny sposób. Jeżeli chcesz ją odtworzyć na komputerze, na którym nie ma zainstalowanego programu PowerPoint, musisz zapisać ją w postaci pokazu.

  • Otwórz pustą prezentację, którą masz zamiar zapisać w postaci pokazu w katalogu Moje Dokumenty, pod nazwą Prezentacja
  • Wybierz z menu Plik: Zapisz jako…
  •  Ustaw gdzie ma być zapisana prezentacja (Zapisz w…), tzn. wskaz folder Moje dokumenty
  • Nadaj jej nazwę (domyślnie program ustawia Prezentacja1), Prezentacja próbna
  • Wybierz typ  Pokaz programu PowerPoint  
(Możesz także wybrać, by każdy slajd był zapisany jako obrazek (np. JPG) lub format PDF dla całej prezentacji)


Ćwiczenie 14
Przygotowanie prezentacji. Widok sortowania slajdów.
W gotowej prezentacji można ustawić czas wyświetlania każdego slajdu oraz animację przejścia slajdu.  Wybieramy z menu: Przejście slajdu. Można także łatwo zmienić kolejność wyświetlanych slajdów. Wybieramy wówczas widok sortowania slajdów z menu widok.