Semestr I zjazd 1

Microsoft Office Word

Edytor tekstu tu przedstawiony wchodzi w skład pakietu biurowego Microsoft Office. Można również korzystać z bezpłatnego edytora Writer z  Open Office.


Ćwiczenie 1
Zapoznajemy się z paskami narzędzi
Rysunek 1
 




Paski narzędzi umożliwiają szybki dostęp przy użyciu myszy do najczęściej używanych poleceń. Po uruchomieniu programu aktywne są paski narzędzi standardowych i formatujących, wyświetlane są one poniżej paska menu. Kiedy wskazuje się przycisk myszą, Word wyświetla jego nazwę na etykiecie. Pasek stanu dostarcza informacji na temat aktywnego dokumentu lub aktualnie wykonywanej czynności. Domyślnie pasek stanu jest widoczny. Aby go ukryć należy z menu Narzędzia wybrać polecenie Opcje. Następnie na karcie Widok wyczyścić pole wyboru obok Paska stanu.

  1. W Pasku Menu rozwiń Widok → Paski narzędzi (lub naciśnij prawy przycisk myszy na szarej części paska Menu). Zaznacz √ kilka wybranych pasków narzędzi.
  2. Najeżdżając kursorem na poszczególne przyciski (nie naciskaj żadnego z klawiszy myszki) odczytaj i zapoznaj się, co one robią.
  3. Odznacz zaznaczone uprzednio paski narzędzi poza Standardowym i Formatowaniem. (Patrz rysunek 2)
Rysunek 2
Ćwiczenie 2


Linijki są stosowane do ustawiania znaków tabulacji, marginesów, wcięć w wybranych akapitach oraz rozmieszczania obiektów na stronie. Znaczniki wcięć oraz tabulatory, znajdujące się na linijce poziomej, odzwierciedlają jak jest sformatowany akapit zawierający punkt wstawiania.


Wyświetl a następnie ukryj linijkę. (widok - linijka) oraz pasek stanu (narzędzia- opcje -zakładka widok)



Ćwiczenie 3
Ustawienia strony

  1. Wybierz polecenie Ustawienia strony z menu Plik.
  2. W zakładce Marginesy ustaw:
a.  Margines górny – 1,5 cm
b.  Margines dolny – 1,5 cm
c.  Margines lewy – 3 cm
d. Margines prawy – 1,5 cm
e.  Na oprawę – 0,5 cm
f.  Nagłówek – 1,75 cm
 g.  Stopka – 1,75 cm





Rysunek 3



3. Zapoznaj się, co zawierają pozostałe zakładki: Rozmiar papieru, Źródło papieru, Układ.

Do zmiany wielkości marginesów używamy strzałek góra, (aby zwiększyć), dół, (aby zmniejszyć) lub wpisujemy w okienko żądaną wartość. Wszystkie zmiany należy potwierdzić przyciskając klawisz Enter lub przycisk OK w oknie.
Zmian tych można dokonać w trakcie tworzenia dokumentu, nie tylko na początku. Jednak po takich zmianach tekst znajdujący się na stronach zostanie inaczej rozmieszczony i mogą być konieczne jego poprawki.

 Ćwiczenie 4

Numerowanie stron. Nagłówek i stopka.

1.           Wybierz polecenie numery stron z menu Wstaw.
2.           Ustaw, aby numeracja stron była cyframi rzymskim na dole, wyrównana do środka, z numerem na pierwszej stronie


Rysunek 4


 Ćwiczenie 5
Aby uzyskać na ekranie polskie litery, należy wcisnąć jednocześnie odpowiednią literę z prawym klawiszem alt. na przykład literę ą uzyskamy wciskając prawy alt + a,  literę ę - prawy alt + e itd. ż uzyskamy prawy alt+z a ź prawy alt+x.
Wielkie litery uzyskamy wciskając shift+dowolna litera (jeśli caps lock jest wyłączony).  Shift pozwala także uzyskać górne znaki na klawiszach podwójnych (na przykład @, " ,% czy ?). 
Zauważ, że cyfry rzymskie to wielkie litery I,  L, X, C, D i M.
Przepisz poniższy tekst, stosując się do powyższych wskazówek:
"Zażółć gęślą jaźń"